Biyografi

Nurten Öztürk

OPET PETROLCÜLÜK A.Ş. YÖNETİM KURULU KURUCU ÜYESİ TOBB KADIN GİRİŞİMCİLER KURULU BAŞKANI

Mengen’de 1949 yılında doğan Nurten Öztürk, ilk ve ortaokulu Mengen’de tamamlayarak sırasıyla; Sinop Kız Öğretmen Okulu, Çapa Yüksek Öğretmen Okulu ve Fen Fakültesi Zooloji-Botanik Bölümü’nü bitirerek 1971 yılında Akşehir Öğretmen Okulu’nda Biyoloji öğretmeni olarak görevine başladı. Aynı yıl okul arkadaşı Fikret Öztürk ile evlendi. Görev aldığı tüm okullarda laboratuvar çalışmalarına öncelik verdi. 1984 yılında öğretmenlikten ayrılarak aile şirketi olan ve 1980 yılında kurulan Öztürkler Petrol Ltd. şirketinde çalışmaya başladı.

Eşi Fikret Öztürk ile birlikte 1992 yılında İstanbul’a gelerek Türkiye’nin ilk yerli akaryakıt şirketi olan OPET Petrolcülük A.Ş.’yi kurdu. Şirketin kurulmasından itibaren her bölümünde görev yapan Nurten Öztürk’ün liderliğini üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri, toplumsal sorunların çözümüne kurgulanmış çalışmalardır. Sektörde fark yaratan “Temiz Tuvalet Kampanyası”, “Yeşil Yol Projesi”, “Örnek Köy Projesi”, “Tarihe Saygı Projesi” ,“Trafik Dedektifleri Projesi”, “İşimiz Temiz Projesi” ve “Doğaya Saygı Projesi”nin fikir lideri ve yöneticisi olan Nurten Öztürk, bugüne kadar sosyal sorumluluk projeleriyle 20 milyondan fazla kişinin hayatına birebir dokundu.

2000 yılında Akdeniz Gazeteciler Derneği tarafından “Yılın İş Adamı’’, 2001 yılında Dünya Gazetesi’nin düzenlediği yarışmada “Yılın Kadın Yöneticisi” ödülüne layık görülen Öztürk, 2006 yılında ise Çanakkale Rotary Kulübü ve Çanakkale Sanayicileri ve İş Adamları Derneği tarafından bölgeye katkıları nedeniyle “Toplum Hizmetleri Üstün Hizmet Ödülü’nü” aldı. 2007 yılında yapılan halk oylamasında “Yılın İş Kadını” seçilirken TBMM tarafından ülke yararına karşılıksız hizmette bulunan kişi ve kurumlara verilen “Üstün Hizmet Ödülü’ne” layık görüldü.

Nurten Öztürk, 2015 yılında ise ‘Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’ tarafından “Yılın Kadını” seçildi. Nurten Öztürk, 2016 yılında ise iş dünyasında elde ettikleri başarılarla adından söz ettiren kadınları bir araya getiren ‘Women to Watch’ platformu tarafından sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri ile fark yarattığı için “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne layık bulundu. Türkiye’nin globaldeki en itibarlı 50 iş insanı arasında yer alan Öztürk, son olarak Fortune 500 Ödülleri kapsamında iş dünyasında ve toplumda özel bir yeri olan, topluma sosyal katkı sağlayan iş insanlarına verilen Pozitif Enerji Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu. Öztürk, 2019 Mart ayında Paris’te Unesco’nun genel merkezinde Troya Yılı kapsamında Tevfikiye Köyü’nün ‘Arkeoköy’e dönüşümünü anlatarak OPET’in vizyonunu uluslarası bir platforma taşıdı.

Öztürk 2022 yılında Stevie International Business Awards’ta (IBA) ‘Yılın Kadını’, ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ ve ‘Enerji Sektöründe Yılın Yöneticisi’ ödülüne layık görülürken ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ alan Ilk Türk olarak da tarihe geçti. Öztürk ayrıca Stevie Women In Business Awards’ta ‘Yılın Sosyal Değişim Yaratıcısı’, Globee Awards Business Excellence Awards’ta ‘ Yılın Vizyoner Kadın Lideri’ ve Globee Awards Women World Awards’ta ‘İş dünyasında yılın başarılı kadın rol modeli’, ‘Yılın Kadını (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika)’ dalında ödüllerin de sahibi oldu.

Bugün her biri markalaşan OPET’in Bilinçli Toplum Projeleri nedeniyle aldığı teşekkür mektupları, ülkemizin seçkin kurumları ve IPRA, STEVIE, COMMUNITAS Awards ve Globee Awards gibi uluslararası platformlar tarafından layık görüldüğü ödül ve plaket sayısı yüz bini aştı.

2020 yılı Eylül ayından bu yana Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten Nurten Öztürk, halen OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi olarak görevine devam ediyor. Öztürk, aynı zamanda edebiyatın şiir dalı ve fotoğraf sanatıyla da ilgilenmektedir. Öztürk, iki erkek ve bir kız çocuk annesidir.